خانه زعفرانیه (خانه امینی)

توضیحاتی در باره این پروژه

تخريب خانه باغ‌هاي خاطره انگيز و نه چندان قديمي شمال تهران در طي دو دهه اخير و به خصوص دوران پس از جنگ ، يکي پس از ديگري ساکنين مستغلاتي نشين شمال تهران را آپارتمان نشين و ديگر گونه ساخته است.
فرآيندي که عليرغم ظاهر پر زرق و برق اش عاملي در نهايت در خلاف جهت مولفه‌هاي توسعه بوده و شهروند غیر مالک را نيز از حداقل حقوق شهروندي اش شامل بهره مندي از ديد و منظر گشوده و محيط‌زيست در خور و پياده راه محروم کرده است. صرف نظر از اقتضاي رشد جمعيت و بازار سرمايه که چون تيغي دو لبه در جهت واگرايي و يا همگرايي بر مولفه‌های موثر بر توسعه تأثيرگذار است حضور نگرش معمارانه بر طرح و ايجاد فضاي منفي و يا مثبت نيز نقشي تامل برانگيز و تعيين کننده خواهد داشت. بازسازي خانه اميني واقع در محله زعفرانيه تهران، به فرآيند بازسازي يک واحد مسکوني در مجموعه‌اي مي پردازد که از نمونه هاي تبديل يک خانه باغ به مجتمع آپارتماني بوده است.
محور اصلی فرآیند طراحی بر مبنای باززنده سازی فضای نوستالژیک و هویت متعلق به خانه قدیمی استوار است و سعی دارد واحد آپارتمانی را مطابق با نیازهای فضایی عملکردگرا احیا کند.در اين روند ايجاد تقارن و تفکيک فضايي روز و شب در کنار به کارگيري نمادهايي طبيعت گرا با تفکری مینیمالیستی (minimalism) به دنبال عینیت بخشیدن به مبانی فکری در قالب یک تجربه فضایی جدید است.

کارفرما

آقای امینی

مدیر پروژه و طراحی

فرزاد رستمی فر

همکاران طراحی معماری

فرزاد رستمی فر و علیرضا شهامت نژاد

کاربری بنا

آپارتمان مسکونی

مساحت واحد

195 مترمربع

سازه و تاسیسات اولیه بنا

سازه بنا فلزی بوده که بازسازی واحد مسکونی تغییر و تاثیری در سازه بنا نداشته. سیستم تاسیساتی  واحد داکت اسپلیت می باشد.

آدرس پروژه

تهران (محله زعفرانیه)

تهران، زعفرانیه، خیابان روستائیان، خیابان دهقان

خانه زعفرانیه

مینی مالیسم:

مینی مالیسم یا کمینه گرایی، مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی بنیان گذاشته است. مینی مالیسم در شکل های مختلفی از طراحی و هنر، به ویژه در هنرهای تجسمی و موسیقی استفاده می‌شود. مینی مالیسم پس از جنگ جهانی دوم، در هنر غرب به وجود آمد و بیشتر از سوی هنرمندان تجسمی آمریکایی در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 میلادی، گسترش پیدا کرد.
مینی مالیستها معتقدند با حذف حضور فریبنده ترکیب بندی و استفاده از موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند، می توان به کیفیت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت. از هنرمندان این سبک می توان به دیوید اسمیت، دونالد جاد، ارنست تروا، سول لویت، کارل آندره، دن فلاوین، رابرت رایمن، رونالد بلادن و ریچارد سرا اشاره کرد.

دسته بندی
پروژه های بازسازی